Ukrayna’da Eğitim Şartları, Yök Denkliği, Ücretleri

 Ukrayna’da Eğitim Şartları, Yök Denkliği, Ücretleri

Ukrayna hakkında birçok bilgiyi sizlere ilettik. Bunların yanı sıra birçok insan Ukrayna’da eğitim fırsatlarını, denklikleri, ücretleri ve eğitim şartlarını merak ediyorlar. Özellikle eğitim dili konusunda çokça soru geliyor.

Birçok üniversite bölümü bildiğiniz üzere İngilizce eğitim veriyor. Türkiye’de de İngilizce eğitim veren bir kurumda Türkçe konuşma pek duymazsınız. Bunun nedeni uluslararası öğrenciler de konuya vakıf olabilsinler diyedir.

rek

Ukrayna’da da benzer bir durum var, bu nedenle eğitim dili ingilizce olan bir kurumda sıkıntı yaşamazsınız. ( eğer ingilizceniz iyi seviyedeyse )

Ukrayna’da yaklaşık 300 üniversite olmasına karşın bu 300 üniversiteye de gidebilirsiniz diyemeyiz. Bazıları butik ( bu kavram da hayatımıza yeni girdi ) bazıları dil problemli okullar, bazıları ise denklik konusunda sıkıntı yaratabileceklerinden tercih ederken buna dikkat etmekte fayda görüyoruz

Ukrayna’da üniversite okumak için şartlar;

  • Lise Mezunu olmak.

Tek şart yazdınız dediğinizi duyar gibiyiz. Herhangi bir liseden diplomanız varsa istediğiniz her bölüme kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Tek kriter diploma. Bu diploma en iyi fen ve anadolu lisesine ait de olabilir, meslek lisesi ve açık liseye de ait olabilir. Bir kriter belirtilmemiş.

Eğitim ücretleri nasıl?

Eğitim ücretlerinden kabaca bahsetmek gerekirse. Standart bir bölümde eğitim 1500-2000 dolar arasında,

Tıp eğitimi 3000 dolardan başlayan fiyatlarla,

Mühendislik eğitimi de ortalama 2500 dolara alınabilecek eğitimler arasındadır.

Ukrayna üniversitelerinden mezun olurken alacağınız mavi diploma ile birçok ülkede geçerlilik elde edebilirsiniz. Avrupa ülkeleri ve Türkiye buna dahil.

https://www.youtube.com/watch?v=asnV7Q4HbSQ

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın